محمود اعتضادی

رایانه - موسیقی - روانشناسی
 
درج خودکار فهرست مندرجات در ورد
ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

 یکی از امکانات نرم‏افزار مایکروسافت ورد، درج خودکار فهرست مندرجات یا فهرست مطالب می‏باشد.
برای اینکه بتوانید فهرست مطالب موجود در متن خود را استخراج کنید، لازم است که متن خود را حتماً با شیوه یا استایل عنوان‏بندی کرده باشید.
برای درج فهرست به این شکل عمل کنید:

ـ از منوی Insert گزینه Reference و سپس عبارت Index and Tables را انتخاب کنید.
ـ از پنجره باز شده، برگه Table of Content (TOC) انتخاب کنید.
ـ دکمه Options را کلیک بزنید.
ـ در پنجره‏ای که باز خواهد شد، تمام شیوه‏ها یا استایل‏هایی را که در متن از آن استفاده کرده‏اید، به نمایش گذاشته می‏شود.
ـ با استفاده از اعداد، ترتیب اولویت هر شیوه را مشخص کنید. برای مثال به شیوه Heading1 اولویت ۱ و به شیوه Heading 2 اولویت ۲ را نسبت بدهید.

معمولاً در فهرست‏بندی، اولویت‏های عناوین با تورفتگی مشخص می‏شود. به این ترتیب که اولویت‏های فرعی‏تر عناوین تورفتگی بیشتری نسبت به اولیت‏های اصلی دارند و عناوین یکسان از لحاظ اولویت، تورفتگی‏های یکسانی هم دارند.
ـ کلید OK را کلیک کنید و مجدداً Ok  را جهت تأیید و استخراج فهرست کلیک کنید.

در صورتی که بعد از استخراج فهرست، محل مطالب شما تغییر کند، به راحتی می‏توانید فهرست خود را به روز کنید.

برای این کار، بر روی فهرست راست کلیک کنید و گزینه Update Field را انتخاب کنید.

اگر مایل هستید تنها شماره صفحات فهرست شما به‏روزرسانی شود،

گزینه اول یعنی update page numbers only را انتخاب کنید و اگر می‏خواهید فهرست شما از ابتدا استخراج شود،

گزینه دوم یا update entire table را انتخاب کنید

 


 
پاورقی در Word
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

 

 

خط پاورقی هم مانند پاراگراف یک چینش چپ به راست یا راست به چپ دارد که قابل تغییر است. برای تغییر جهت نمایش خط پاورقی در ورد مراحل زیر را انجام دهید:

برای فعال شدن امکان تغییرات در تنظیمات حداقل باید یک پاورقی در متن خود داشته باشید. اگر در متن خود پاورقی ندارید از طریق کلید میانبر Ctrl+Alt+f یک پاورقی درج کنید. به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید علامت پاورقی در متن شما فارسی درج شود، قبل از درج پاورقی، صفحه کلید شما فارسی باشد(Fa) و اگر می‌خواهید علامت پاورقی به انگلیسی درج شود، صفحه کلید بر روی انگلیسی تنظیم شده باشد (En).

برای نمایش تنظیمات پاورقی مراحل زیر را دنبال کنید:

View>Draf

References>Footnotes>Show Notes

 در قسمت پایین و درست زیر خط جدا کننده، از منوی بازشونده، گزینه Footnote Separator (= جدا کننده پاورقی‌) را انتخاب کنید. در اینجا یک خط در صفحه پایین نمایش داده می‌شود که همان خط جداکننده پاورقی است. شما می‌توانید این خط را پاک کنید یا به‌جای آن هر کارکتر دیگری که مایل هستید قرار دهید. مثلاً می‌توانید از علامت ستاره برای جداکردن پاورقی‌ها استفاده کنید. حتی می‌توانید با استفاده از کلید Ctrl+] و یا Ctrl+[ اندازه اونها رو تغییر بدهید.

۵. برای راست‌چین شدن خط پاورقی، کلید Ctrl+R را روی خط پاورقی بزنید. خط به سمت راست صفحه منتقل می‌شود.

شما حتی می‌توانید طول این خط را کم یا زیاد کنید.

هر زمان که فکر کردید اشتباهی رخ داده و می‌خواهید به تنظیمات ابتدایی برگردید، از کلید Reset استفاده کنید.

در منوی بازشونده شما یک گزینه دیگر هم مشاهده می‌کنید و آن هم Footnote Continuation Separator هست. این گزینه برای تنظیم خط جداکننده پاورقی‌هایی است که طولانی می‌شوند و به صفحات دیگر می‌روند و معمولاً برای نشان دادن اینکه این پاورقی از صفحه قبل منتقل شده، خط آن را به صورت کامل نمایش می‌دهند. همچنین شما می‌توانید در سطر بعد از خط ممتد، یک علامت فلش که نشان‌دهنده انتقال متن از صفحه قبل است، از منوی Insert>symbol درج کنید.

 


 
نقل قول دو نکته راجع به هنر
ساعت ٦:٠٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

1- شفیعی کدکنی: 
شک نکنیم، به همان مقدار که سنت‌گرایان تفریطی، به هنر و فرهنگ ایستایی می‌دهند؛ مدرن‌های افراطی هم عمدتاً با تقلیدگونه‌هایی از شعر، داستان، نقاشی، معماری و موسیقی دنیای غرب، موجب مخدوش کردن چهره‌ی واقعی هنر ایرانی می‌شوند؛ و مخاطب سرگشته و آواره در بیراهه های قرن بیست و یکم را، حیران‌تر و سرگشته‌تر می‌سازند.

2- شفیعی کدکنی:

«اصلا می‌توان گفت که هیچ اثر هنری بزرگی وجود ندارد که تصادفی خاص در آن روی نداده باشد. تمام کسانی که به نوعی با خلاقیت هنری سر و کار دارند این گفته مرا،‌ بدون هیچ گونه استثنایی، تایید می‌کنند که در کارهای درخشان ایشان،‌ تصادف را سهمی قابل ملاحظه است. در یک کلام می‌توان گفت: «هنر چیزی نیست جز تصادف» اما باید بلافاصله تبصره‌ای بر آن افزود که: این تصادف فقط در تجارب هنرمندان واقعی روی می‌دهد و لاغیر.»


 
انتقال متن بدون قالبندی
ساعت ٥:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

یکی از مشکلات کابران هنگام انتقال مطلب از صفحات وب به ورد قالبندی خاص آنهاست.
 برای اینکه فقط متن را به ورد انتقال دهید  و از شکلبندی صفحه وب به ورد جلوگیری کنیم، از منوی فهرست گزینه ویرایش (Edit) وسپس گزینه جایگذاری موردخاص (Past Special) را انتخاب کنید، از پنجره باز شده گزینه متن قالب بندی نشده ( Unformated Unicode Text) را برگزیده و تائید کنید.

 


 
ماهور
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

 

مدتی است که با گوشه‎های دستگاه ماهور مشغولم، دقیقتر آنکه درحال فراگیری این گوشه‎ها هستم. درآمد- کرشمه- آواز- داد- مجلس افروز- خسروانی- دلکش و خاوران.

چه زحمات و تلاش بیشماری برای تولید و حفظ این ردیف موسیقی ایرانی صورت گرفته و ما غافلیم، اندیشه و فکری که این مجموعه را غنی ساخته است!  

همه ما در شبانه روز به موسیقی گوش میدهیم. ولی هیچگاه سعی کرده‌ایم در شناخت این موسیقی تلاشی هم بکنیم؟ اگر علاقه مند بودید که دستگاه ماهور را بشناسید توصیه می‌کنم در حد توان به آثار زیر گوش دهید: شب وصل - آهنگ وفا - سر عشق با صدای استاد شجریان

معمولا وقتی می خواهند زیبایی دستگاه ماهور را به شنونده غیرحرفه ای موسیقی ایرانی نشان دهند ، به او می گویند آیا میدانی مرغ سحر در ماهور است؟

اکثر شما تصنیف جاودان و ماندنی مرغ سحر را شنیده اید ... با اجرای زیبای استاد شجریان و شعر و موسیقی زیباتر ... این تصنیف با مایه در آمد ماهور شروع می شود ( مرغ سحر ناله سر کن ... داغ مرا تازه تر کن ) و در ماهور ادامه پیدا می کند ... اگر میخواهید زیبایی گوشه دلکش ماهور را بشنوید ، حواستان جمع باشد ، از آنجا که خواننده میخواند : ( ظلم ظالم ، جورصیاد، آشیانم داده بر باد ... ای خدا ، ای فلک ، ای طبیعت ..... ) از اینجا تصنیف در گوشه دلکش ساخته شده است ... 

حتما تصنیف فوق العاده زیبا و شنیدنی "‌زمن نگارم " با اجرای استاد محمدرضا شجریان به همراه شعری از ملک الشعرای بهار و موسیقی دلنشین و ستودنی مرحوم درویش خان را در دستگاه ماهور بشنوید.


 
برترین لپ‌تاپ‌‌ها از دید کارشناسان
ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

 بهترین لپ‌تاپ‌ها در بازار جهانی:

  این لپ‌تاپ‌ها معمولاً نمایشگر 14 تا 16 اینچی دارند و وزن آن‌ها بیشتر از 4.5 پوند است. این محصولات معمولاً اندازه بزرگتری نسبت به لپ‌تاپ‌های معمولی دارند و میانگین وزن آن‌ها نیز بیشتر است. با این وجود کاربران به راحتی می‌توانند این لپ‌تاپ‌ها را با خود حمل کنند و با کمک آن‌ها به تمامی نیازهای خود پاسخ گویند

** N53SV ایسوس

این محصول در خانواده لپ‌تاپ‌های پرسرعت طبقه‌بندی می‌شود و از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به اجرای کامل و بی‌نقص برنامه‌ها و نمایشگر بزرگ اشاره کرد. معایب این محصول هم پردازنده تک‌هسته‌ای 2.4 گیگاهرتزی و ضعف بخش لمسی و کلیدهای آن اعلام شده است.

 

** AVADirect Clevo P151HM

این محصول پردازنده گرافیکی پرقدرتی را در خود جا داده است و به همین خاطر خرید آن به علاقمندان بازی‌های رایانه‌ای توصیه می‌شود. نمایشگر این لپ‌تاپ در اندازه 15 اینچ ساخته شه است که با قیمت مناسب به دست کاربران می‌رسد. صفحه‌کلید این لپ‌تاپ نیز دکمه‌های بزرگ و با فاصله دارد تا کاربر برای استفاده از آن‌ها دچار مشکل نشود.

 

** Gateway ID49C13u

این لپ‌تاپ بسیار زیبا طراحی شده است و سرعت اجرای برنامه‌ها در آن بسیار بالا است. برای این محصول سیستم‌های ورودی فراوان در نظر گرفته شده است و کارشناسان آن را مناسب علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای می‌دانند.

 

** Aspire 5741G-6983 ایسر

این لپ‌تاپ نیز قادر به پاسخگویی به تمام نیازهای کاربران است و ضمن داشتن زیبایی ظاهری، سرعت پردازش بالایی دارد. برای این محصول سیستم‌های ویژه برای علاقه‌مندان به بازی‌های رایانه‌ای در نظر گرفته شده است.

 

** VAIO VPCEA22FX سونی

این لپ‌تاپ در سری محصولات VAIO EA سونی طراحی شده است و تراشه نصب شده روی آن قادر به اجرای انواع برنامه‌ها است. از مهم‌ترین نکات به کار رفته در این محصول می‌توان به طراحی زیبا، رنگ‌بندی منحصر به‌فرد، کارایی بالا و قیمت پایین آن اشاره کرد. این لپ‌تاپ شامل انواع سیستم‌های ورودی می‌شود و صحفه‌کلید آن به صورت استاندارد طراحی شده است.

 

** N82Jv ایسوس

این لپ‌تاپ پردازنده گرافیکی بسیار باکیفیتی دارد و نمایشگر آن نیز قادر به پخش تصاویر با کیفیت بسیار بالا است. این محصول شامل سیستم ورودی USB 3.0 می‌شود و وزن بسیار کمی دارد. جنس بدنه بیرونی این محصول محکم است و بسیار زیبا طراحی شده و نمایشگر آن می‌تواند زیر نور مستقیم آفتاب نیز تصاویر را با کیفیت مناسب پخش کند.

 

** Micro Express NBL26

برای این رایانه قابل‌حمل پردازنده جدید Sandy Bridge اینتل در نظر گرفته شده است که ضمن افزایش سرعت و قابلیت‌های رایانه، مصرف انرژی را در آن کاهش می‌دهد. کاربران می‌توانند با پرداخت 1200 دلار و خرید این محصول به تمام نیازهای تخصصی و غیرتخصصی خود پاسخ دهند. وزن این لپ‌تاپ از میانگین وزن محصولات مشابه آن کمتر است.

 

** U41JF ایسوس

این رایانه همراه یکی از بهترین گزینه‌ها در خانواده لپ‌تاپ‌های پرقدرت و همه‌کاره محسوب می‌شود که البته بدنی پلاستیکی آن ظاهر این محصول را اندکی نازیبا کرده است. کارت گرافیکی نصب شده روی این محصول بسیار پرقدرت است و بدنه باریک آن نیز از دیگر مزایای این محصول محسوب می‌شود.

 

** SF510 سامسونگ

این محصول ضمن داشتن ظاهر بسیار زیبا، امکانات کاربردی فراوانی را نیز در خود جا داده است و صفحه‌کلید آن برای تایپ طولانی کلمات بسیار مناسب است. این لپ‌تاپ 15 اینچی وزن بسیار کمی دارد و قابلیت‌های فراوان آن باعث افزایش محبوبیتش بین کاربران شده است.

 

** Satellite L635-S3104 توشیبا

این لپ‌تاپ در خانواده نوت‌بوک‌های همه‌کاره قرار می‌گیرد و سیستم‌های سخت‌افزاری برگزیده شده و کارآمدی برای آن در نظر گرفته شده است. عمر باتری این محصول زیاد است و صفحه‌کلید و بدنه زیبای آن باعث افزایش علاقمندی کاربران برای خرید این محصول شده است.

برگرفته از سایت:

http://www.iritn.com