محمود اعتضادی

رایانه - موسیقی - روانشناسی
 
مقایسه سریع و آسان محتوای دو فایل Word با یکدیگر
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

فرض کنید دو فایل Word در اختیار دارید و می‏خواهید بدانید که محتوای این دو فایل چه تفاوت‏هایی با یکدیگر دارد. این موضوع زمانی کاربرد بیشتری دارد که قصد دارید تفاوت‏های نسخه اصلی و یک نسخه اصلاح شده یک متن را دریابید. به ویژه در کارهای گروهی این موضوع بیشتر نیاز می‏شود.

جالب است بدانید در نسخه‏های 2007 و 2010 نرم‏افزار Word چنین قابلیتی وجود دارد. برای این کار:

ابتدا نرم‏افزار Word (نسخه 2007 یا 2010) را اجرا نمایید.

اکنون در نوار بالای صفحه به تب Review بروید.

حال در قسمت Compare، بر روی دکمه Compare کلیک کرده و مجدد Compare را انتخاب نمایید.

در پنجره باز شده، در قسمت Original document بایستی فایل Word اصلی و در قسمت Revised document نیز فایل اصلاح شده را انتخاب نمایید. برای این کار بایستی بر روی دکمه پوشه زرد رنگ هر قسمت کلیک کرده و فایل را انتخاب کنید.

با فشردن دکمه More نیز تنظیمات مقایسه نظیر آنچه که باید مقایسه شود و همچنین تنظیمات نمایش تغییرات را می‏توانید صورت دهید.

در پایان با فشردن دکمه OK مقایسه انجام می‏گیرد و نتیجه ظاهر می‏شود.

شما می‏توانید این فایل نتیجه تغییرات را نیز به طور مجزا ذخیره نمایید.


 
مدل گوشی از روی شماره تلفن همراه
ساعت ٥:٥٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

فرض کنید شماره تلفن فردی را در اختیار دارید و دوست دارید بدانید گوشی وی ساخت کدام کارخانه است و مدل دقیق گوشی او چیست. شاید در نگاه اول چنین چیزی ممکن نباشد، اما در صورتی که شماره مورد نظر شما «ایرانسل» یا «همراه اول» باشد به سادگی چنین کاری امکان پذیر است. تنها لازمه این کار نیز دسترسی به اینترنت است. در این ترفند قصد داریم به معرفی پیدا کردن نوع گوشی افراد مختلف از روی شماره تلفن همراه آنها بپردازیم.

خطوط «ایرانسل»
برای پیدا کردن نوع گوشی شماره‌های «ایرانسل» کافی است به آدرس اینترنتی http://92.42.49.87:8080/mtn_ir-mt-web-portal مراجعه کنید.
سپس شماره تلفن همراه مورد نظر را با پیش‌شماره و بدون صفر وارد کنید و روی دکمه «مرحله بعد» کلیک نمایید (به عنوان مثال 9350000000).
در صفحه بعد، کارخانه و مدل گوشی این شماره را خواهید دید.

خطوط «همراه اول»
برای پیدا کردن مدل گوشی شماره‌های «همراه اول» نیز کافی است به آدرس http://78.38.243.104:8080/mcci-mt-web-portal مراجعه کنید.
شماره تلفن همراه را با پیش‌شماره و به همراه کد 98 و بدون صفر وارد کرده (ترفندستان) و روی دکمه «مرحله بعد» کلیک کنید (به عنوان مثال 989120000000).
در صفحه بعد، کارخانه و مدل گوشی این شماره موبایل را مشاهده خواهید کرد.

این دو صفحه در اصل برای دریافت خدمات دیتا راه‌انداری شده‌اند اما چنین استفاده‌ای نیز می‌توان از آن‌ها کرد.

منبع: www.iritn.com


 
برترین آنتی ویروس
ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

آنتی ویروس G-DATA با 96 درصد تشخیص درست و 1 درصد تشخیص اشتباه در صدر جدول

 KASPERSKY با 95 درصد تشخیص موفق و 1 درصد ناموفق رتبه دوم

و NOD32،NORTON،BITDEFENDER هرکدام با 90 درصد تشخیص درست و 1 درصد خطا رتبه سوم را مشترکا به خود اختصاص دادند.

پس از آن‌ها
AVIRA ،PANDA ،F-secure به ترتیب هرکدام با 89 ،87 ،84 درصد موفقیت و 1 ،2 ،1 درصد خطا در رتبه‌های چهارم تا ششم ایستادند.

IMEN و AMNPARDAZ ،TREND-MICRO ،MCAFEE ،AVG ،SOPHOS ،AVAST نیز هرکدام به ترتیب رتبه‌های هفتم تا آخر را از آنِ خود کردند.


 
کودک درون
ساعت ۸:۳٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

سال گذشته توفیق یافتم در جلسه‎ی روانشناسی حضور یابم که جناب آقای علیرضا جمشیدی راجع به نوازشگری و کودک درون صحبت می‎کردند. هم لذت بردم و هم کنجکاوتر شدم.

«کودک درون»
نظریه «کودک درون» متعلق به «اریک برن» روان شناس مشهور است که معتقد بود شخصیت انسان ها شامل ۳ بخش است. کودک درون ، والد و بالغ.
-والد همان باید و نبایدها و پای بندی به قوانین است که در بزرگسالی به وجدان تبدیل می شود.

-بالغ همان منطق است که موقعیت سنجی می کند و تصمیم می گیرد.

-اما کودک درون احساسات، نیازها و خواسته های ماست که گاهی سرکوب و گاهی رها شده است.

بسیاری از اختلالات روانی که افراد را درگیر می کند، ریشه در دوران کودکی دارد و تا زمانی که این کودک آسیب دیده را درمان نکنیم، نمی توانیم امیدوار باشیم که اختلال را رفع کنیم.

وقتی به مهر و محبت احتیاج دارید، وقتی افسرده هستید، وقتی به امنیت و پشتیبانی نیاز دارید، یعنی کودک درون شما زنده است و به کودکی خود برگشته اید.

فراموش نکنید که خودشناسی و شناخت احساسات و سبک لذت فرد از آن چه او را شاد می کند. اولین گام برای آشتی با کودک درون است.

 در بسیاری از مواقع ما به احساسات خود کمترین توجهی نمی کنیم و به کلی آن ها را نادیده می گیریم در صورتی که توجه به احساسات و سبک لذت از زندگی و مدیریت آن می تواند انگیزه فرد را در زندگی افزایش دهد و او را برای ادامه یک زندگی شاد ترغیب کند، در این صورت فرد می تواند احساس شادابی و سرزندگی را با بیدار کردن کودک درون به زندگی اش برگرداند و از زندگی لذت بیشتری ببرد.

 

بنا بود چنانچه جلسه ی دیگری داشتند من را هم خبر کنند. که هنوز توفیق حاصل نشده ولی از پیام‎های کوتاه ایشان بهرمند بوده‎ام.

دیروز مطلع شدم ایشان وبلاگ شخصیشان را برپا کرده‎اند.

از همینجا به ایشان تبریک گفته و دوستان را دعوت می‎کنم از این وبلاگ دیدن فرمایند:

کاریکلماتور ، داستانک ، داستان کوتاه

http://jamshididastanak.blogfa.com/

 


 
محافظت از کارت‌ اعتباری
ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

رویکرد متعادل استفاده از فناوری‌ها و تسهیلات جدید با رعایت اصول امنیتی، می‌تواند ما را در افزایش بهره‌وری و کاهش تهدیدها یاری نماید.

گسترش آگاهی در رابطه با حملات سطحی و کلاهبرداری از کارت‌های اعتباری امری ضروری است هرچند که برای برخی از کاربران کارت اعتباری بیش از حد دیر شده باشد.

کلاهبرداران نسل جدید، روز به روز خود را ارتقاء داده و راه های جدیدی را برای سرقت از اعتبار کارت‌های بانکی کاربران بی گناه می‌یابند.

توجه به چند نمونه از دستورالعمل‌های ساده ذیل برای دارندگان کارت اعتباری یا هر نوع کارت بانکی ضروری است:

نکته ۱:
شماره رمز کارت اعتباری خود را به شخص دیگری ندهید. در بسیاری از اوقات این اتفاق می‌افتد که برخی از مردم به علت مشغله کاری، نداشتن وقت یا هر دلیل دیگری که نمی‌توانند شخصاً به دستگاه ATM مراجعه نمایند، شخص دیگری را برای برداشتن پول از دستگاه خودپرداز می‌فرستند. برای انجام این کار شما باید شماره رمز را به آن شخص بگویید تا بتواند از کارت استفاده نماید. مهم نیست که چقدر فرد مورد اطمینان باشد، اما به اشتراک گذاری شماره رمز می‌تواند مخاطره‌انگیز باشد به این‌صورت که ما از امن بودن نحوه استفاده یا تایپ رمز عبور در دستگاه خودپرداز نمی‌توانیم مطمئن شویم. هیچ شخص دیگری نمی‌تواند مراقب شما و کارت اعتباری شما و نحوه استفاده از آن باشد.

نکته ۲:
اگر شما به طور مرتب از خدمات دستگاه خودپرداز استفاده می‌کنید بهتر است همواره از یک دستگاه استفاده نکنید و از تعداد متعددی از دستگاه‌های خودپرداز استفاده نمایید. این مسئله به شما کمک خواهد کرد تا به جزئیات دیگر دستگاه دقت کنید و هرگونه تغییر نسبت به دفعه پیشین استفاده از ATM را مشاهده نمایید. دستکاری بر روی دستگاه خودپرداز رو به افزایش است و این کار با تمپرینگ دستگاه ATM به همراه برخی افزونه‌های دیگر به آن از طریق تصویربرداری از جزئیات کارت اعتباری انجام می‌شود. اخیراً یک دستکاری ATM جهانی توسط آژانس پلیس اروپا کشف شد. لینک کامل اخبار در زیر آمده است.

نکته ۳:
همیشه صورت‌حساب کارت اعتباری و جزئیات حساب خود را به دقت بررسی کنید. در صورت مشاهده معامله‌ای که به نظر می‌رسد توسط شما انجام نشده، بلافاصله آن را به بانک خود گزارش دهید. زمانی که صورت‌حساب کارت اعتباری را در زمان گردش صورت‌حساب مالی خود دریافت نمی‌کنید، یک هشدار مهم برای شما است که نیاز به بررسی دارد تا مطمئن شوید که آیا تأخیر آن تصادفی است یا آدرس صورت‌حساب شما بدون اطلاع شما تغییر کرده است.

نکته ۴:
تا زمانی‌که در مقابل بخش پرداخت وجه یا قسمت تحویل کالا فروشگاه هستید، مراقب کارت اعتباری خود باشید.

نکته ۵:
شماره تلفن همراه خود را به حساب کارت اعتباری‌تان، برای هشدار تراکنش وصل کنید. در این روش شما می‌توانید در هر زمانی که از کارت اعتباری خود استفاده کردید SMS اطلاع‌رسانی دریافت کنید. به این ترتیب اگر هیچگونه تراکنشی بر روی کارت اعتباری خود انجام نداده‌اید اما یک پیامک اطلاع‌رسانی مبنی بر انجام معامله توسط کارت خود دریافت نموده‌اید، شما می‌توانید کلاهبرداری در کارت اعتباری خود را بلافاصله تشخیص دهید.

نکته ۶:
در هنگام استفاده از کامپیوتر برای استفاده از خدمات بانکداری آنلاین و یا خرید از طریق کارت اعتباری، بسیار مهم است که نرم افزار امنیتی مناسب بر روی کامپیوتر شما نصب شده باشد. نرم افزار امنیتی شما باید برخی از قابلیت‌های مهم مانند امنیت وب مبتنی بر تکنولوژی ابری (cloud based web security) و ضد فیشینگ را علاوه بر ویژگی‌های محافظت کلیدی مانند آنتی ویروس، فایروال، ضدجاسوس‌افزار و غیره را دارا باشد. فقط کافیست از نرم‌افزار آنتی ویروس که همهٔ ویژگی‌های مهم را دارا می‌باشند استفاده نمایید تا از خطرهای احتمالی به دور باشید. برخی محصولات امنیتی جامع مانند کوییک‌هیل اینترنت سکیوریتی و توتال سکیوریتی کوییک‌هیل از همهٔ ویژگی‌های موردنیاز برای خرید الکترونیکی و انجام امور بانکداری اینترنتی امن پشتیبانی می‌کنند. هر دو این محصولات محفاظت قابل اعتمادی را به شما برای انجام معاملات آنلاین می‌دهند.

بنابراین از این به بعد برای استفاده از کارت بانکی خود جهت پرداخت و یا استفاده در دستگاه خودپرداز بیشتر در مورد بخش جلوگیری از دچار مشکل شدن هوشیار باشید. آگاهی مهم‌ترین بخش ایجاد امنیت در بستر IT می‌باشد.

گسترش پیام‌های امنیتی به خانواده و دوستانتان و هوشیار نمودن آن‌ها در استفاده امن‌تر از کارت اعتباری در آینده بسیار حائز اهمیت می‌باشد.


 
کابل شارژ گوشی را به کفش خود وصل کنید
ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

محققین دانشگاه UW-Madison در یک فن آوری جدید که آن را reverse electrowetting نامگذای کردند، روش جدید تولید انرژی برق در مقیاس وات را ارائه کرده اند. البته لازم به توضیح است که این نیروگاه یک ایستگاه کاملا شخصی و انفرادی است و تنها می تواند نیاز برق یک نفر را برآورده سازد.

در این روش از یک فلز مایع به نام galinstan که فلزی غیر سمی است و هیچ خطری ندارد استفاده می شود. این فلز تاکنون در ساخت ترمومترها(حرارت سنجها) کاربرد داشته است.

قرار است که این فلز در جداره کفش در محل پاشنه و کف پا جاسازی شود تا با پوشیدن آن و راه رفتن, جریان برق تولید شود. این برق بین ۱۰ تا ۲۰ وات خواهد بود و در یک باتری که دقیقا در وسط کفش جاسازی شده، ذخیره خواهد شد. از این میزان برق می توان برای شارژ باتری تلفن همراه و دیگر گجت های کوچک نظیر مدیا پلیرها استفاده کرد.

تنها کافی است که کفش را پوشید و شروع به راه رفتن کنید. تصورش را بکنید که برای استفاده از برق ذخیره شده در این باتری یک پورت USB در جداره کفش تعبیه شود. برای اینکه گوشی خود را شارژ کنید لازم است که خم شوید و کابل شارژ گوشی را به کفش خود وصل کنید!

این شرکت قرار است طرح خود را با عنوان inStep Nanopower تجاری کند و نمونه های این کفش را برای سربازان و کشاورزان بسازند تا در بیابان و یا زمین های کشاورزی بتوانند برای شارژ وسایلشان چند واتی برق در اختیار داشته باشند


 
معرفی کتاب
ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠ : توسط : محمود اعتضادی جمع

معرفی کتاب: روانشناسی، دین و معنویت

 نویسنده: دیوید فونتانا

مترجم: ا.ساوار

 این کتاب به طرح پرسش‌هایی از این دست می‌پردازد که:

منظور از دین، معنویت، ایمان و اعتقاد چیست؟

ماهیت تجربه دینی چیست و تا چه اندازه شیوع دارد؟

حیات دینی چه شکلی به خود می‌گیرد؟

دین از چه طریقی بر رفتار فرد و جامعه تاثیر می‌گذارد؟

چرا مردم اعتقادت دینی و معنوی را توسعه می‌بخشند؟ چه ارتباطی بین دین، اسطوره و نماد وجود دارد؟

آیا تجربه‌های دینی و معنوی پرتویی بر ارتباط ذهن‌ـ‌مغز می‌افکند؟

اعتقادات دینی و معنوی چه تاثیری بر سلامت جسمی و روانی دارد؟

 

کتاب در دوازده فصل تدوین شده :

1. هدف از روانشناسی دین چیست؟

2. تعاریف و معانی

3. درون‌نگری و تجربه باطنی

4. رویکردهایی به روانشناسی دین و معنویت

5. اعتقادات و شعایر دینی

6. رویکرد به رشد معنویت

7. معنویت و مغز

8. ریشه‌های اعتقاد دینی

9. تجلی دین در اسطوره و هنرهای آفرینشی

10. تنوع تجربه‌های دینی و معنوی

11. مفاهیم خود، روان و مغز

12. دین، تندرستی و رفاه