محمود اعتضادی

رایانه - موسیقی - روانشناسی
 
کالبدشکافی دوربین نیکون D600
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

دوربین D600 نیکون را می بینید در حالی که پوست آن غلفتی کنده شده است. مجموعه‌ای از سیم ها و روبان های اتصالی مانند عروق خونی اطراف دوربین را احاطه کرده اند.

 

اگر دوربین را برگردانیم یک بُرد بزرگ در پشت آن می بینید. بزرگ ترین چیپ روی برد موتور پردازش تصویر نیکون است. دو چیپ کناری آن رم های سامسونگ دوربین هستند. بله اینجا هم نام سامسونگ را می بینیم! این دوربین در مجموع دارای یک گیگابایت رم از نوع DDR3 است.

 

وقتی بُرد اصلی را برداریم به سنسور ۲۴ مگاپیکسلی دوربین می رسیم . در جلوی سنسور فیلترهای دوربین را می بینیم که حداقل ۳ تا هستند تا آرتیفکت‌ها را از تصویر حذف کنند. یک فیلتر مادون قرمز هم وجود دارد.

اینها مهم ترین بخش های یک دوربین دیجیتال است اما تمام اجزا را شامل نمی شود. در تصویر پایین می توانید کالبد شکافی نسبتا کاملی از یک دوربین D600 نیکون ببینید.

 نارنجی


 
باتری‎های قندی
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع
 باتری‎های قابل شارژ و عمر آنها بخش بزرگی از توضیحات مربوط به هر دفترچه راهنمای یک وسیله الکترونیکی را به خود اختصاص می دهند.اما کمبود عنصر لیتیوم در ساخت باتری های یونی- لیتیومی در بعضی از کشورها مشکل ساز است.

در برخی موارد برای رفع نیاز، دولت ها مجبور به وارد کردن این عنصر می شوند. این موضوع محققان دانشگاه توکیو در ژاپن را بر آن داشته تا به صورت جدی به پیدا کردن عنصری سهل الوصول تر و راهی آسان تر برای جایگزین کردن لیتیوم در ساخت این باتری های قابل شارژ بپردازند.

ترکیب های زیادی در طبیعت موجود است که با دریافت حرارت به کربن تبدیل می شوند اما از آنجا که ساکاروز در اکثر نقاط کره زمین به وفور یافت می شود به عنوان یک جایگزین بهینه برای عنصر لیتیوم در فرایند طراحی و ساخت باتری های قابل شارژ انتخاب شده.

این طرح در حال حاضر به عنوان یک تئوری ارائه شده اما به نظر می رسد با اجرایی شدن آن هزینه وسایل الکترونیکی به صورت چشم گیری پایین بیاید و مشکل کمبود لیتیوم در کشورها نیز حل شود.

امیدواریم که شیرینی قندها به مزاج گجت ها و وسایل الکترونیکی شارژی نیز خوش بیاید و آنها هم طعم جدیدی تجربه کنند.

 

منبع: نارنجی


 
صفحه کلید سبز
ساعت ٦:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

آیا از صفحه کلیدهای سرد و بی روح دنیای پیشرفته امروز خسته شده‌اید؟ "

رابی تیلتون" تصمیم به تغییر این شرایط و ارائه صفحه کلیدی مفهومی از جنس چوب و خزه گرفته است. در واقع، به جای استفاده از مواد سنتی و خسته کننده پلاستیکی، شیشه‌ای یا فلزی، تیلتون، صفحه کلیدی طبیعی از مواد آلی را ارائه کرده است.
 
این ابزارک بر پایه صفحه کلید بی سیم اپل شکل گرفته و با استفاده از برش دهنده لیزری، تنها از دو ورق چوب نازک به ضخامت 1.32 اینچ تهیه شده است. برای ایجاد انحنا در قسمت بالایی بدنه، این قسمت مدتی در آب گرم قرار گرفته و سپس تحت فشار گیره، شکل گرفته است.


 
چند پرسش انگیزه لازم برای تولید این صفحه کلید مفهومی را در تیلتون ایجاد کرده است. چه می شود اگر فناوری ما زنده باشد و تنفس کند؟ اگر نیازمند این باشد که هر شب آن را آبیاری کنیم تا رشد کند؟ و اگر از نظر دیداری و فنی عاملی محرک محسوب شود، آیا نحوه تعامل کاربران و ارتباط آنها با یک شی تغییر می کند؟

منبع:زیست نیوز


 
عشق
ساعت ٦:٢٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ آبان ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

افراد عاشق می‌توانند جهان را به سمت بهتر شدن تغییر دهند.


 
یافتن عکس‌های گم شده بین هزاران ایمیل دریافتی
ساعت ٧:٢٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ آبان ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

شما احتمالاً تاکنون عکس‌های زیادی از آشنایان و دوستان خود از طریق ایمیل دریافت کرده‌اید که شاید برخی از آنها مربوط به چند سال پیش باشد. بازیابی تصاویر در بین هزاران ایمیل دریافتی کار آسانی به نظر نمی‌رسد.

برای حل این مشکل، نرم‌افزار لاست فوتوز (Lost Photos) راهگشای خوبی است. با استفاده از این برنامه، یافتن عکس‌های گم شده بین هزاران ایمیل دریافتی، آسان خواهد بود.

برای این کار کافی است پس از نصب برنامه، نام کاربری و کلمه عبور ایمیل‌تان را در برنامه درج کرده و گزینه Find My Photos را کلیک کنید. در این برنامه می‌توان برای پیدا کردن عکس‌ها، محدودیت‌ها و شرایط خاصی تعیین کرد. مثلاً به برنامه بگویید که از عکس‌های کوچک‌تر از ۸ کیلوبایت صرف‌نظر کند و یا به دنبال عکس‌های GIF نگردد.

GIF اغلب، فرمت فایل‌های انیمیشن است نه تصاویر معمولی. در نهایت، عکس‌های پیدا شده در قالب اسلاید برای شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید به سادگی آنها را تماشا و مدیریت کنید. این سرویس با ایمیل‌های ساخته شده در AOL، جیمیل، یاهو و… کار می‌کند.

 

 منبع: IRITN