محمود اعتضادی

رایانه - موسیقی - روانشناسی
 
هشدار در استفاده از وای‌فای‌ در فضای عمومی
ساعت ٦:٥۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

نیاز روزمره انسان به در‌ دسترس‌بودن اینترنت در هر مکانی باعث بوجود آمدن تکنولوژی وای‌فای شده است. گاهی اوقات نیاز به استفاده از این تکنولوژی در فضای عمومی همچون کافی‌شاپ، محوطه دانشگاه، فرودگاه و... داشته باشید؛ اما قبل از آن بایستی یک سری نکات امنیتی را رعایت نمایید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.


اگر عادت به خرید و انجام امور بانکی به صورت آن‌لاین دارید نیز بایستی به این نکات دقت کنید زیرا، هکری که یک روتر و یک نرم‌افزار ایجاد نقاط دستیابی تقلبی وای‌فای در اختیار داشته باشد می‌تواند به راحتی شما را در دام خود گرفتار کرده و به جاسوسی از شما پرداخته و حتی شما را به سمت وب‌سایت‌های مخرب جعلی هدایت کند.

کوچکترین کاری که این هکرها می‌توانند انجام دهند این است که شماره حساب و مشخصات حساب بانکی شما را دزدیده و شما را با مشکل مواجه سازند.

علی‌رغم تمامی این خطرات، محافظت از خود در برابر تمامی این‌ها امری آسان است؛ به شما توصیه می‌کنیم برای داشتن ایمنی بیشتر نکات زیر را رعایت کنید.

به اشتراک‌گذاری خود را غیر فعال کنید:

گاهی اوقات ممکن است فایل‌ها و پوشه‌ها در لپ‌تاپ و یا تبلت شما در حالت به اشتراک‌گذاری باشند و شما از آن بی‌خبر باشید. در ویندوزهای ویستا، 7 و 8 کار برای کاربران راحت‌تر شده است. زمانی‌که می‌خواهید از یک شبکه وای‌فای استفاده نمایید، حتما اطمینان حاصل کنید که آن‌را بر روی حالت عمومی "Public" قرار دهید؛ این کار امنیت اطلاعات اشتراکی شما را در بهترین حالت قرار می‌دهد.


به صورت خودکار به شبکه وای‌فای متصل نشوید:

اتصال خودکار به شبکه خانگی و یا کاری شاید داری خطرات بسیار کمی باشد ولی هنگامی که در محیط عمومی هستید؛ هکرها می‌توانند با دادن نام عمومی مانند کافی‌شاپ و غیره به روتر خود، شما را فریب دهند که به یک شبکه امن متصل شده‌اید.

تنظیمات دستگاه خود را به غیر از شبکه خانگی و کاری؛ بر روی حالت اتصال دستی قرار دهید و زمانی که در فضای عمومی به شبکه ‌وای‌فای متصل شدید از کارمندان آن محل (تجاری یا کافی‌شاپ)، در مورد موجود بودن نام دستگاه خود در شبکه آن‌ها سوال نمایید.

در خرید اینترنتی و انجام امور بانکی به صورت آن‌لاین بسیار مواظب باشید:

تا جایی که امکان دارد سعی کنید که این امور را در خانه انجام دهید امّا اگر به هر دلیلی نیاز به انجام این امور در بیرون از فضای خانه شدید سعی کنید که از اینترنت سیم‌کارت خود برای این کار استفاده نمایید.

در انجام امور بانکی به صورت آن‌لاین؛ حتما از برنامه‌ای که توسط بانک در هنگام گشایش حساب به شما داده می‌شود، استفاده کنید و اگر تاکنون این برنامه را دریافت و نصب نکرده‌اید با مراجعه به نزدیکترین شعبه و یا سایت رسمی بانک این برنامه را دریافت کنید.

حتما از نرم‌افزار امنیتی استفاده کنید:

لپ‌تاپ شما باید نرم‌افزار امنیتی مشابه رایانه خانگی (دسکتاپ) شما داشته باشد، فعال بودن فایروال هنگامی که شما در فضای عمومی قرار می‌گیرید نیز جزء نکاتی است که هرگز نباید فراموش شود.

با نصب کردن برنامه‌ها امنیتی بر روی گوشی همراه، آی‌پد و غیره می‌توانید از قرار گرفتن در معرض یک شبکه وای‌فای نامطمئن ایمن بمانید. علاوه بر شناختن شبکه‌های نامطمئن؛ این برنامه‌ها نقایص موجود در دیگر برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم عامل شما را نیز شناسایی می‌کنند و نیز با دادن اخطار مانع از کلیک کردن شما برروی لینک‌های مشکوک می‌شوند.

مواظب اطراف (پشت سر) خود باشید:

همه خطرات تنها در فضای مجازی رو به روی شما وجود ندارد؛ گاهی اوقات هنگامی که شما درگیر جستجو در فضای سایبری هستید یک آدم فضول و یا دزد می‌تواند با نگاه کردن از فراز شانه‌های شما پی به نام‌کاربری و گذرواژه ایمیل شما و یا کارت عابر بانک شما ببرد و در فرصت مناسب از آن بهره لازم را ببرد.

 

منبع: gerdab.ir

 


 
یادداشتی از علیرضا قربانی درباره‌ی همایون شجریان
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

همایون شجریان برای من از چند زاویه عزیز و قابل بررسی است. قبل از هر چیز و بدون هیچ‌گونه اغراقی باید بگویم که بُعد شخصیتی و اخلاقی او در اولویت قرار دارد و موقعیت و اعتباری که اکنون به لحاظ اجتماعی برای خود دست‌وپا کرده، مرهون همین اخلاق نیکویی است که دارد و او را _ چه بین همکاران و موزیسین‌ها و چه در میان عامه‌ی مردم _ مشهور و از آن مهم‌تر محبوب کرده است. درست است که ما ایرانی‌ها درگیر تعارفات مرسوم فرهنگ‌مان هستیم، اما من در این مورد کوچک‌ترین تعارفی ندارم و همایون در نظر من به لحاظ اخلاقی و شخصیتی از جایگاه والایی برخوردار است و این نکته وِرد زبان کسانی است که او را از نزدیک می‌شناسند و با او دم‌خورند؛ از جمله هنرمندان موسیقی، سینما، ادبیات و … که با همایون در ارتباط‌اند. او از معدود افرادی است که به واسطه‌ی شهرت از حریم اخلاقیات فاصله نگرفته و اتفاقاً با پیشرفت روزبه‌روز هنرش، اخلاق‌مدارتر هم شده است و من این را به‌دور از هرگونه تملقی می‌گویم.

البته توقعی غیر از این هم نمی‌رود از کسی که در خانواده‌ای به دنیا آمده و پرورش یافته با آن سابقه و حُسن شهرت که ناگفته پیداست چه حساسیتی روی تربیت فرزندان‌شان داشته‌اند. وگرنه چه بسیار هنرمندانی که همزمان با پیشروی هنری، دچار طغیان و بی‌اخلاقی شده‌اند.

در بُعد حرفه‌ای و هنری نیز همایون از نیک‌نامان روزگارش به شمار می‌رود. البته همه‌ی ما در مسیر حرفه‌ای بالأخره نقاط قوت و ضعفی داریم و همایون هم از این قاعده مستثنا نیست. اما او نشان داده که در راه برطرف کردن ضعف‌هایش تلاش می‌کند و به دنبال تقویت هر چه بیشتر کارش است. از نظر من برآیند کلی کارنامه‌ی همایون مثبت بوده و آنجایی هم که با ضعف‌هایی همراه بوده، با کوشش و ممارست و البته نام خانوادگی بزرگی که دارد، نقاط ضعف خود را پوشش داده است. چرا که همایون برای حفظ و حراست از نام خانوادگی و گنجینه‌ی گرانبهایی که پدرش به یادگار گذاشته هم که شده، تمام تلاش خود را می‌کند که بهترین باشد. با این وجود من معتقدم نام خانوادگی “شجریان” همان‌قدر که برای او محاسنی به همراه دارد و در پیشبرد اهدافش یاری‌اش می‌کند، به بالا رفتن انتظارات از همایون و سنگین‌تر شدن وظیفه‌اش هم می‌انجامد.

امیدوارم که همایون موفقیت‌هایش را به همین شکل ادامه دهد و با استفاده از راهنمایی‌های بزرگان عرصه‌ی آواز و موسیقی ایران _ به‌ویژه استاد شجریان _ در زمره‌ی بهترین و اثرگذارترین خوانندگان ایران‌زمین باشد؛ کمااینکه تا کنون هم بوده و توانسته در ژانرهای مختلف دستگاهی، ارکسترال، سمفونیک، ملی و حتی مجلسی آثار خوبی از خود بر جای بگذارد. تجربه‌های متنوع همایون در ژانرهای گوناگون و نیز آثار پژوهشی که در کنار آنها ارائه داده، از او هنرمندی خلاق ساخته و این گستردگی از نقاط قوت کارش به حساب می‌آید. البته انکار نمی‌کنم که این آثار بی‌نقص نبوده و ضعف‌هایی هم داشته که همایون البته آنها را به حداقل رسانده است.

 

منبع: ماهنامه‌ی تجربه، شماره‌ی ۱۷، آذر ۹۱، صفحه‌ی ۹۴


 
حفاظت ازحافظه‌
ساعت ٦:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ آذر ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

حفاظت ازحافظه‌های فلش دیسک، کول دیسکها، USB Flash، هارد خارجی ( اکسترنال ) ، رم‌های دوربینهای فیلم برداری و عکس برداری ( حافظه فلش دوربین )

1- اطلاعات را به صورت رمزنگاری شده بر روی کول دیسک ( حافظه‌های فلش دیسک ) ذخیره کنید.
2- گذاشتن پسورد بر روی حافظه‌های فلش دوربین.
3- استفاده از فلش دیسک فقط بر روی کامپیوترها و موبایل‌هایی که مجهز به نسخه‌های اصلی و معتبر آنتی ویروس هستند .
رعایت این نکته چند مزیت دارد :
الف ) عدم آلوده شدن فلش دیسک ( رم - کول دیسک ) به ویروس‌ها و تهدیدات سایبری.
ب ) عدم سرقت اطلاعات توسط ویروس‌ها .
ج ) عدم انتقال آلودگی به دیگر تجهیزات

 4- Safe Removed کردن پیش از در آوردن کول دیسک از رابط USB و یا RAM Reader .
5- ویروس‌یابی کول دیسک یا فلش دیسکها:

6- پشتیبان گیری ( Backup ) .

7- از قرض دادن حافظه‌های فلش خود به دیگران خودداری کنید

8- هارد دیسک‌های خارجی هنگام استفاده در یکجا ثابت باشند.

البته هارد دیسک‌های خارجی نوت بوکی ویژگی‌هایی مانند ضد شوک دارند، ولی ریسک از دست دادن اطلاعات در زمانی که هارد دیسک تکان می‌خورد بالاست.

یکی از راههای ارسال فایل و اطلاعات برای دیگران استفاده از سرویس‌های ذخیره سازی ابری است.

 اقتباس از: cyberpolice


 
کوچک ترین کامپیوتر شرکت لنوو
ساعت ٦:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

شرکت لنوو اواخر سال گذشته میلادی با معرفی IdeaCentre Q180 نام خود را به عنوان سازنده کوچک ترین کامپیوتر شخصی دسک تاپ دنیا ثبت کرد.

دوباره شرکت لنوو با عرضه مدل جایگزین باز هم کوچک تر به نام IdeaCentre Q190 ادعای خود را دوباره تثبیت نمود.

کامپیوتر از سیستم عامل ویندوز ۸ بهره می برد. Q190 با ابعاد ۱۵۵ در ۱۹۲ در ۲۲ میلیمتر با دو مدل پردازنده عرضه شده است: اینتل دو هسته ای Celeron 887 با سرعت ۱٫۵ گیگاهرتز و نسل دوم اینتل Core i3-2365M با سرعت ۱٫۴ گیگاهرتز که به صورت مجتمع با گرافیک HD اینتل است. این کامپیوتر جمع و جور می تواند تا ۸ گیگابایت رم DDR3 با باس ۱۳۳۳ مگاهرتز را درون خود جای دهد.

پورت S/PDIF خروجی صدای ۵٫۱ و پورت HDMI علاوه بر تصویر عالی، صدای ۷٫۱ فراگیر را تولید میکند. این دستگاه از ۴ پورت USB 2.0 و دو پورت USB 3.0 پشتیبانی میکند. این دستگاه در ژانویه ۲۰۱۳ با حداقل قیمت ۳۳۵ دلار به بازار عرضه خواهد شد


 
اسپم یا هرزنامه
ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

اسپم  یا هرزنامه به پیام الکترونیکی گفته می‌شود که به صورت ناخواسته برای کاربران اینترنت ارسال می‌شود.

اسپم‌ها می‌توانند ایمیل کاربران، بخش نظرات وب‌سایت‌ها، فروم‌ها و سایر شبکه‌های مجازی را هدف قرار دهند. اسپم‌ها اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. عمده پیام‌های بیشماری که به ایمیل‌های کاربران ارسال می‌شود اهداف تجاری دارند.

برخی هرزنامه‌های رایج نیز با هدف کلاهبرداری و سرقت اطلاعات بانکی افراد ارسال می‌شود. به عنوان مثال ایمیل‌هایی که به کاربر خبر برنده شدن مقدار قابل توجهی پول را می‌دهند و یا از وی می‌خواهند در تجارتی پرسود شریک شود بدون آنکه مبلغی پرداخت کند.

روش‌های زیر می‌تواند در کاهش دریافت هرزنامه‌ها به کاربران کمک کند:

۱- از آدرس ایمیل خود محافظت کنید:
ممکن است به رستوران و یا هتلی رفته باشید و در برگه‌ی اطلاعات هتل و یا کارت نظردهی رستوران از شما بخواهند که ایمیل‌تان را وارد کنید. همچنین اکثر وب‌سایت‌ها برای ارائه خدمات رایگان از کاربر می‌خواهند حساب کاربری رایگان با ایمیلی معتبر بسازد. اما هزینه‌ی این خدمات رایگان به شکل دیگری باید پرداخت شود. بسیاری از شرکت‌ها این آدرس‌های ایمیل‌ را جمع آوری کرده و ایمیل لیست‌های مختلفی می‌سازند که متناسب با علاقه‌ی کاربران دسته بندی شده است. این ایمیل لبست‌ها به شرکت‌های تبلیغاتی و تجاری فروخته می‌شوند. به این صورت کاربران ناخواسته درگیر این تجارت پرسود شده و روزانه ده‌ها هرزنامه دریافت می‌کنند.

۲- قوانین مربوط به حریم خصوصی را بررسی کنید:
قبل از ثبت آدرس ایمیل‌تان برای دریافت هر گونه خدمات و یا اطلاعات، بخش مربوط به سیاست حریم خصوصی وب‌سایت مورد نظر را بررسی کنید. در این بخش به کاربران توضیح داده شده است که از اطلاعات خصوصی‌شان چگونه محافظت خواهد شد و آیا در اختیار شرکت‌های دیگر قرار خواهد گرفت یا نه!

۳- به گزینه‌های پیش‌فرض دقت کنید:
وقتی برای ثبت نام در یک سرویس اینترنتی اطلاعات خود را وارد می‌کنید به گزینه‌هایی که به صورت پیش‌فرض انتخاب شده‌اند دقت کنید. در برخی مواقع این وب‌سایت‌ها از شما سوال می‌کنند که می‌توانند به صورت مرتب خبرنامه خود را برای شما ارسال کنند. با عدم انتخاب این گزینه‌های پیش‌فرض از دریافت خبرنامه‌ها و تبلیغات روزانه و هفتگی این وب‌سایت‌ها راحت شوید.

۴- استفاده از فیلتر:
بسیاری از شرکت‌های سرویس ایمیل به شما این امکان را می‌دهند که ایمیل‌های دریافتی خود را پالایش کنید. این کار می‌تواند بر اساس یک کلمه و یا یک عبارت مشخص صورت گیرد.

۵- پیام را به عنوان اسپم گزارش کنید:
برخی سرویس‌ها این خدمات را ساده‌تر و هوشمندتر ارائه می‌کنند. به عنوان نمونه در سرویس جی‌میل کاربر می‌تواند با انتخاب پیام دریافتی و فشار دادن دکمه Report messages as spam، ایمیل را به بخش مربوط به هرزنامه‌ها بفرستد و پس از آن اطمینان حاصل کند که ایمیل‌های مشابه (از نظر عنوان و فرستنده و گاهی محتوا) در بخش اصلی ایمیل جمع نخواهند شد. همچنین این سرویس در جی‌میل این امکان را می‌دهد که آدرس ایمیل کاربر به صورت اتوماتیک از ایمیل لیست و یا ایمیل اعضای گروه‌های اینترنتی، حذف شود.

۶- به ایمیل‌های حاوی لینک‌ توجه کنید:

یک روش ساده آلوده کردن سیستم ایمیل کاربران و یا سرقت اطلاعات کامپیوترها ارسال ایمیل‌هایی است که حاوی یک لینک آلوده است. در این روش با استفاده از تیترهای جذاب کاربران تشویق به دیدن عکس، فیلم و … می‌شوند. بسیاری از کاربران کنجکاو نیز فریب این روش را می‌خورند و در نهایت به دام این اسپم‌ها می‌افتند. توجه کنید که آلوده شدن شما به این نوع هرزنامه‌ها دوستان و کسانی را که با آنها ارتباط ایمیلی دارید، آلوده می‌کند. پس همه نکات را که به امنیت شما در فضای مجازی کمک می‌کند جدی بگیرید. همچنین تلاش کنید که اطلاعات خود مرتب را بروز کنید.

منبع:iritn


 
تهدید فناوری های ساخت بشر
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱ : توسط : محمود اعتضادی جمع

کامپیوترها و گجت ها روز به روز باهوش تر می شوند اما آیا روزی فرا می رسد که آنها بر علیه انسان قیام کنند و کنترل کره زمین را در دست بگیرند؟ آیا ما مشغول ساخت چیزهایی هستیم که در آینده جان خودمان را به خطر می اندازد؟ اینها سوالاتی است که سال ها ذهن بشر را درگیر کرده و فیلم های سینمایی زیادی هم در این مورد ساخته شده. اما شاید زمان اش رسیده که جدی تر به این موضوع فکر کنیم. این ایده ای است که در دانشگاه کمبریج شکل گرفته و حالا تصمیم بر آن شده تا یک مرکز تحقیقاتی برای آن راه اندازی شود.

هدف بررسی این سوال است: فناوری های ساخت بشر تا چه حد می تواند برای خودش یک تهدید محسوب بشود؟ تمرکز بیشتر آنها روی موضوع هوش مصنوعی خواهد بود و اینکه آیا ممکن است روزی فرا برسد که هوش مصنوعی یک خطر برای انسان به حساب بیاید.

پرفسور پرایس می گوید این یک پیش‌بینی کاملا معقول است که در زمان حاضر یا در قرن آینده هوش مصنوعی نسبت به هوش فعلی موجودات بیولوژیکی پیشی بگیرد. وقتی به اینجا برسیم ما دیگر باهوش ترین موجودات روی زمین نیستیم. تصورش را بکنید که در آن زمان ماشین ها ما را دوست نداشته باشند…

در حال حاضر نمی دانیم این تهدیدها چقدر جدی خواهد بود و چه زمانی به این روز خواهیم رسید. بنابراین این مرکز تلاش می کند تا پاسخ هایی منطقی برای این سوالات پیدا کند.

آنها می دانند که این پیش‌بینی مشکلی است. اما فکر می کنند فناوری های پیشرفته و هوشمند آینده ممکن است اهداف خودشان را داشته باشند و در مسیر رسیدن به این هدف انسان را یک مانع ببینید.

شما فکر می کنید روزی برسد که ماشین ها باهوش تر از انسان ها باشند؟ فکر می کنید چقدر با چنین روزی فاصله داریم؟

منبع: نارنجی