کودک درون

سال گذشته توفیق یافتم در جلسه‎ی روانشناسی حضور یابم که جناب آقای علیرضا جمشیدی راجع به نوازشگری و کودک درون صحبت می‎کردند. هم لذت بردم و هم کنجکاوتر شدم.

«کودک درون»
نظریه «کودک درون» متعلق به «اریک برن» روان شناس مشهور است که معتقد بود شخصیت انسان ها شامل ۳ بخش است. کودک درون ، والد و بالغ.
-والد همان باید و نبایدها و پای بندی به قوانین است که در بزرگسالی به وجدان تبدیل می شود.

-بالغ همان منطق است که موقعیت سنجی می کند و تصمیم می گیرد.

-اما کودک درون احساسات، نیازها و خواسته های ماست که گاهی سرکوب و گاهی رها شده است.

بسیاری از اختلالات روانی که افراد را درگیر می کند، ریشه در دوران کودکی دارد و تا زمانی که این کودک آسیب دیده را درمان نکنیم، نمی توانیم امیدوار باشیم که اختلال را رفع کنیم.

وقتی به مهر و محبت احتیاج دارید، وقتی افسرده هستید، وقتی به امنیت و پشتیبانی نیاز دارید، یعنی کودک درون شما زنده است و به کودکی خود برگشته اید.

فراموش نکنید که خودشناسی و شناخت احساسات و سبک لذت فرد از آن چه او را شاد می کند. اولین گام برای آشتی با کودک درون است.

 در بسیاری از مواقع ما به احساسات خود کمترین توجهی نمی کنیم و به کلی آن ها را نادیده می گیریم در صورتی که توجه به احساسات و سبک لذت از زندگی و مدیریت آن می تواند انگیزه فرد را در زندگی افزایش دهد و او را برای ادامه یک زندگی شاد ترغیب کند، در این صورت فرد می تواند احساس شادابی و سرزندگی را با بیدار کردن کودک درون به زندگی اش برگرداند و از زندگی لذت بیشتری ببرد.

 

بنا بود چنانچه جلسه ی دیگری داشتند من را هم خبر کنند. که هنوز توفیق حاصل نشده ولی از پیام‎های کوتاه ایشان بهرمند بوده‎ام.

دیروز مطلع شدم ایشان وبلاگ شخصیشان را برپا کرده‎اند.

از همینجا به ایشان تبریک گفته و دوستان را دعوت می‎کنم از این وبلاگ دیدن فرمایند:

کاریکلماتور ، داستانک ، داستان کوتاه

http://jamshididastanak.blogfa.com/

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
جمشیدی

سلام و با تشکر از محبت های گرم شما ، وبلاگ شما را در بخش پیوند های وبلاگم گذاشتم . از مطالب خواندنی ویلاگتان لذت بردم . متشکرم