موسیقی درمانی در ژاپن

ادوات موسیقی معمولی برای موسیقی دانی نظیر ماساکی باتو کافی نیست، بنابراین این هنرمند و درمان شناس ژاپنی دستگاهی را ابداع نموده است که می توان با امواج مغزی صدا تولید نمود.

هنرمند ژاپنی به خاطر کمک و تاثیرگذاری بر بازماندگان زلزله مهیب شرق ژاپن که سال گذشته به وقوع پیوست آلبومی با عنوان "موسیقی نوسانات ذهن" Brain Pluse Music تهیه کرده است که آن را به کمک امواج مغزی بازماندگان این حادثه و تبدیل آنها به موسیقی انجام داده است.

این دستگاه موسوم به Brain Pulse Music Machine که شبیه یک کلاه ایمنی است و بر روی سر داوطلبین قرار می گیرد متشکل از یک ماشین EEG (الکتروانسفالوگراف) تغییر یافته است که فعالیت الکتریکی در مغز را اندازه گیری می کند و سنسورهایی نیز بدان متصل است.

باتو تصاویری از ژاپن را به بازماندگان زلزله که این کلاه را پوشیده اند، نشان می دهد تا ذهن آنها را تحریک نماید، در همین حین دستگاه EEG این امواج مغزی را می خواند و داده ها را به مادربورد متصل به آن ارسال می نماید و آن را به صوت تفسیر می کند.

باتو این دستگاه را به نوعی طراحی نموده است که به بیماران کمک می کند تا بر روی فعالیت های ذهنی خود تا حدودی کنترل داشته باشند از این رو می تواند تا حدودی نوع موسیقی را به میل خود تغییر دهند. شاید موسیقی حاصله به تاثیرگذاری آنچه که تصور می شود نباشد با این حال هر آلبوم این موسیقی ابتکاری به قیمت 20 دلار به فروش می رود.

/ 0 نظر / 4 بازدید