استفاده از عکس در وبلاگ

استفاده از عکس در وبلاگ بسیار رایج است و تقریبا پا به پای متن جلو می‌آید.

اولین گام جستجو و انتخاب عکس مناسب است. این روز‌ها به لطف دوربین‌های با کیفیت تلفن‌های همراه و دوربین‌های کوچک دیجیتال خود می‌توانید عکس خود را تولید کنید. اما همیشه امکان گرفتن عکسی که به درد مطلب وبلاگ‌تان بخورد مقدور نیست.

بنابراین استفاده از اینترنت و به خصوص سرویس جستجوی عکس گوگل می‌تواند راه خوبی برای پیدا کردن عکس برای پست وبلاگتان باشد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که از لحاظ قانونی و اخلاقی، شما اجازه استفاده از همه عکس‌هایی که در گوگل یا دیگر منابع پیدا می‌کنید را ندارید. کپی‌رایت هر عکس متعلق به عکاس آ‌ن است، بنابراین برای استفاده از عکس در وبلاگ خود، ابتدا باید از حقوق مولف عکس مطمئن شوید.

اما چگونه عکس‌های مناسب با مطلب‌مان را بیابیم که از لحاظ حقوق صاحب اثر دچار مشکل نشویم؟ اگر به جستجوی پیشرفته عکس گوگل سری بزنید، می‌بینید که این موتور جستجو، امکان گشتن در میان عکس‌هایی را که استفاده از آن‌ها رایگان و آزاد است.

علاوه بر این با جستجو در سایت فلیکر (Flicker) هم می‌توانید عکس‌های فراوانی را بیابید که صاحبانشان آن‌ها را در اندازه‌های مختلف به صورت رایگان و تحت شرایطی مشابه با آنچه که در بالا گفته شد در اختیارتان می‌گذارند.

گام دوم انتخاب حجم و سایز مناسب عکس است. عکس‌هایی که در اینترنت می‌یابید و یا اینکه از روی دوربین عکاسی یا گوشی موبایل‌تان بر می‌دارید، معمولا طول و عرض‌های متفاوتی دارند و برخی هم حجم‌های نسبتا زیاد و نامناسبی دارند. همیشه در نظر داشته باشید که خواننده وبلاگ ممکن است از اینترنتی با سرعت مناسب برخوردار نباشد و یا اینکه از لحاظ مصرف پهنای باند محدودیت داشته باشد. با توجه به سرعت اینترنت و همچنین اصول طراحی صفحات وب، معمولا حجم مناسب برای یک عکس جهت انتشار در وبلاگ بین ۴۰ تا ۶۰ کیلوبایت است. عکس‌های با حجم بالای ۱۰۰ کیلوبایت هم برای این کار سنگین و نامناسب محسوب می‌شوند.

در خصوص سایز عکس‌ها (طول و عرض) هم توجه داشته باشید که هرچه اندازه عکستان بزرگ‌تر باشد، به همان نسبت حجم آن هم افزایش می‌یابد. علاوه بر این استفاده از عکس‌هایی با اندازه‌ بزرگ‌تر از عرض وبلاگ‌تان، معمولا باعث به هم ریختن صفحه و بیرون زدن عکس از صفحه می‌شود که جلوه مناسبی ندارد.

/ 0 نظر / 75 بازدید