سازهای ابداعی شجریان رونمایی شد

"باربد" پر کرشمه تر از همه

نمایشگاه سازهای ابداعی محمدرضا شجریان استاد آواز ایران عصر روز گذشته 18 اردیبهشت‌ماه با حضور اهالی هنر و رسانه در تالار بهار خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

 خانه هنرمندان ایران، بعد از ظهر روز گذشته 18 اردیبهشت‌ماه، یکی از شلوغ ترین روزهای خود را پشت سر گذاشت. آن جا که محمد رضا شجریان در روز افتتاحیه نمایشگاه سازهای ابداعی خود از دقایقی زود تر از وعده داده شده در تالار بهار حاضر شد تا پر شور و با انرژی، ساز های ابداعی خود را به حاضران که اهالی موسیقی، خبرنگاران و عکاسان این عرصه و جمعی دیگر از هنرمندان بودند، معرفی کند.

انتهای راهروی طبقه دوم، بنری بر تنه دیوار قرار گرفته است که در آن تصویری از چهره جوانی استاد بی بدیل آواز ایران و کارگاه کوچک ساز سازی آن به نظر می آید.در حالی که همگان در آمد و شد هستند و سوی چشمی رو به استاد دارند و روی دیگر به سازهای او، شجریان، گرم و پر هیجان در عین این که منظور عکاسان و دوست داران خود شده است به معرفی سازهای خود می پردازد. از ساغر و صراحی و کرشمه و شهر آشوب گرفته تا "باربد" تازه تولد یافته.

گاهی تا جایی نظرها سوی شخص شجریان جلب می شد که گمان می رفت این مراسم بهانه ای برای دیدار با شجریان باشد تا ملاقات سازهای ابداعی او.البته این موقعیت فرصت مناسبی بود تا استادان موسیقی با فراغ بال بیشتری به تماشای ظاهر و صدای درون سازها بنشینند.یکی از تالارها میزبان ساز ها بود و دیگری صدای ضبط شده ساز ها را برای حاضران پخش می کرد.

در میانه مراسم افتتاحیه نمایشگاه که ما آن را انتهای آن فرض می کردیم، شجریان پس از ساعت ها همراهی و هم صحبتی با حاضران، خستگی نا پذیر به معرفی سازهای ابداعی خود به مصطفی کمال پور تراب و فرهاد فخرالدینی پرداخت.

بین سازهای موجود، "باربد" 11 سیمی بربط گونه، بیش از دیگر سازها نظر اهالی موسیقی و به ویژه تهمورث پور ناظری و فرهاد فخرالدینی را به خود جلب کرده بود و جالب آن جا که خود شجریان هم با اشتیاق بیشتری در مورد این ساز متولد سال 90 صحبت می کرد.سازی که از ساخت آن، به گفته خود استاد، تنها یک هفته است که می گذرد. تهمورث پور ناظری که با باربد نواخته بود د رستایش این ساز به فخرالدینی می گفت: من هر کاری که خواستم با این ساز انجام دادم و خیلی ساز کامل و خوش صدایی است.

در این مراسم بسیاری افزون بر اهالی موسیقی بسیاری از هنر جویان این عرصه در مورد ساز های ابداعی و توانایی های آن ها با محمد رضا شجریان به پرسش و پاسخ پرداختند.

تالار بهار خانه هنرمندان در این مراسم افزون بر تهمورث پور ناظری، فرهاد فخرالدینی و مصطفی کمال پور تراب، هوشنگ و ارسلان کامکار، مجید درخشانی، داریوش پیر نیاکان، علی رستمیان، حمید رضا نوربخش،مزدا انصاری،همایون خرم، همایون و مژگان شجریان، کیخسرو پور ناظری، نصر الله ناصح پور ، محمدرضا درویشی، درویش‌رضا منظمی، محمد منتشری، قاسم رفعتی، کیوان ساکت و هنرمندان عرصه های دیگر نظیر یدالله کابلی خونساری، مسعود رایگان، گوهر خیر اندیش و..... را در خود می دید.

نمایشگاه سازهای ابداعی محمدرضا شجریان تا 23 اردیبهشت‌ماه 1390 هر روز از ساعت 10تا 13 و 14 تا 20 در تالار بهار خانه هنرمندان ایران برپا است.

/ 0 نظر / 4 بازدید