ماهور

 

مدتی است که با گوشه‎های دستگاه ماهور مشغولم، دقیقتر آنکه درحال فراگیری این گوشه‎ها هستم. درآمد- کرشمه- آواز- داد- مجلس افروز- خسروانی- دلکش و خاوران.

چه زحمات و تلاش بیشماری برای تولید و حفظ این ردیف موسیقی ایرانی صورت گرفته و ما غافلیم، اندیشه و فکری که این مجموعه را غنی ساخته است!  

همه ما در شبانه روز به موسیقی گوش میدهیم. ولی هیچگاه سعی کرده‌ایم در شناخت این موسیقی تلاشی هم بکنیم؟ اگر علاقه مند بودید که دستگاه ماهور را بشناسید توصیه می‌کنم در حد توان به آثار زیر گوش دهید: شب وصل - آهنگ وفا - سر عشق با صدای استاد شجریان

معمولا وقتی می خواهند زیبایی دستگاه ماهور را به شنونده غیرحرفه ای موسیقی ایرانی نشان دهند ، به او می گویند آیا میدانی مرغ سحر در ماهور است؟

اکثر شما تصنیف جاودان و ماندنی مرغ سحر را شنیده اید ... با اجرای زیبای استاد شجریان و شعر و موسیقی زیباتر ... این تصنیف با مایه در آمد ماهور شروع می شود ( مرغ سحر ناله سر کن ... داغ مرا تازه تر کن ) و در ماهور ادامه پیدا می کند ... اگر میخواهید زیبایی گوشه دلکش ماهور را بشنوید ، حواستان جمع باشد ، از آنجا که خواننده میخواند : ( ظلم ظالم ، جورصیاد، آشیانم داده بر باد ... ای خدا ، ای فلک ، ای طبیعت ..... ) از اینجا تصنیف در گوشه دلکش ساخته شده است ... 

حتما تصنیف فوق العاده زیبا و شنیدنی "‌زمن نگارم " با اجرای استاد محمدرضا شجریان به همراه شعری از ملک الشعرای بهار و موسیقی دلنشین و ستودنی مرحوم درویش خان را در دستگاه ماهور بشنوید.

/ 0 نظر / 2 بازدید