فناوری جدید برای ادراک و یادگیری روبات‌ها از رفتار یکدیگر

 

دانشمندان پس از سال‌های تحقیق و بررسی موفق به نسل جدید هوش مصنوعی شده‌اند که بر اساس آن روبات‌ها می‌توانند مانند انسان‌ها و حیوانات رفتار کردن و انجام عملی خاص را از یکدیگر بیاموزند و آن را انجام دهند.  

این فناوری هوشمند حدود یک اینچ طول دارد که نزدیک چرخ‌های روبات نصب می‌شود.

روبات هوشمند به واسطه این فناوری جدید قادر به تشخیص بشقاب غذا است و می‌تواند پس از برداشتن و قرار دادن آن‌ها در محل مورد نظر، غذا را داخل هر یک از ظروف بریزد.

دایره فعالیت‌های این روبات به‌گونه‌ای است که اگر در آنِ واحد، روبات دیگری را در حال کمک به انسان‌های مدفون شده زیر آوار ببیند، فعالیت لازم برای کمک به آن‌ها را انجام می‌دهد.

"داریو فلورئانو" از پروفسورهای علوم ربوتیک در مرکز EPFLو "لائورنت کلِر" از دانشمندان دانشگاه لائوسین آمریکا اعلام کرده‌اند که این فناوری جدید به روبات امکان می‌دهد تا حرکات یکدیگر را زیر نظر بگیرند و از طریق هوشمند مصنوعی، با تحلیل این رفتارها بتوانند مانند آن‌ها عمل کنند و فعالیت مشابه را که تاکنون برای آن‌ها تعریف نشده بوده انجام دهند.

از مهم‌ترین مثال‌هایی که این دو دانشمند در این زمینه زده‌اند این است که زمانی برای همه روبات‌ها ظرف غذا گذاشته می‌شود و اگر یکی از آن‌ها غذا نداشته باشد، روبات‌ها این مسئله را متوجه می‌شوند اندکی از غذای خود را در ظرف او می‌ریزند.

اگرچه این اقدام چندان قابل ملاحظه به نظر نمی‌رسد، اما کارشناسان آن را در جریان تولید نسل آتی ربوت‌های هوشمند بسیار موثر می‌دانند.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید