تهدید فناوری های ساخت بشر

کامپیوترها و گجت ها روز به روز باهوش تر می شوند اما آیا روزی فرا می رسد که آنها بر علیه انسان قیام کنند و کنترل کره زمین را در دست بگیرند؟ آیا ما مشغول ساخت چیزهایی هستیم که در آینده جان خودمان را به خطر می اندازد؟ اینها سوالاتی است که سال ها ذهن بشر را درگیر کرده و فیلم های سینمایی زیادی هم در این مورد ساخته شده. اما شاید زمان اش رسیده که جدی تر به این موضوع فکر کنیم. این ایده ای است که در دانشگاه کمبریج شکل گرفته و حالا تصمیم بر آن شده تا یک مرکز تحقیقاتی برای آن راه اندازی شود.

هدف بررسی این سوال است: فناوری های ساخت بشر تا چه حد می تواند برای خودش یک تهدید محسوب بشود؟ تمرکز بیشتر آنها روی موضوع هوش مصنوعی خواهد بود و اینکه آیا ممکن است روزی فرا برسد که هوش مصنوعی یک خطر برای انسان به حساب بیاید.

پرفسور پرایس می گوید این یک پیش‌بینی کاملا معقول است که در زمان حاضر یا در قرن آینده هوش مصنوعی نسبت به هوش فعلی موجودات بیولوژیکی پیشی بگیرد. وقتی به اینجا برسیم ما دیگر باهوش ترین موجودات روی زمین نیستیم. تصورش را بکنید که در آن زمان ماشین ها ما را دوست نداشته باشند…

در حال حاضر نمی دانیم این تهدیدها چقدر جدی خواهد بود و چه زمانی به این روز خواهیم رسید. بنابراین این مرکز تلاش می کند تا پاسخ هایی منطقی برای این سوالات پیدا کند.

آنها می دانند که این پیش‌بینی مشکلی است. اما فکر می کنند فناوری های پیشرفته و هوشمند آینده ممکن است اهداف خودشان را داشته باشند و در مسیر رسیدن به این هدف انسان را یک مانع ببینید.

شما فکر می کنید روزی برسد که ماشین ها باهوش تر از انسان ها باشند؟ فکر می کنید چقدر با چنین روزی فاصله داریم؟

منبع: نارنجی

/ 0 نظر / 37 بازدید